Laste silmade areng esimesel eluaastal

Laste silmade areng esimesel eluaastal

Oodatumaid hetki elus on, kui väike ilmakodanik loob meiega esimese silmside. Nii väga, kui me ka ei tahaks hoida seda sidet, on vastsündinute nägemissüsteem väljaarenemata, mistõttu on silmade lahti hoidmine raskendatud ning nägemine ähmane ja värvitu. Nägemine areneb välja lõplikult inimese 20.eluaastaks, kuid kõige olulisem arengufaas silmadele on esimesed kuus elukuud ja esimene eludekaad, kui areneb lugemisoskus.

Rasedus

Silmade areng algab juba kolmandal rasedusnädalal. Esmalt arenevad silmalääts, sarvkest, eeskamber, iiris. Silmalaud arenevad 8.rasedusnädalal.

See, kuidas tulevane ema raseduse ajal endast ja oma kehast hoolib, avaldab suurt mõju lapse arengule, sealhulgas silmadele. Järgige kindlasti oma günekoloogi või ämmaemanda antud soovitusi ning juhiseid toitumise ja toidulisandite osas. Ja muidugi vältige suitsetamist, alkoholi tarbimist ja uimasteid, sest toksiinid võivad põhjustada beebile mitmeid terviseprobleeme, ka nägemiskahjustust.

Sünd

Esimene nägemisuuring teostatakse sünnitusmajas

Sündides on silmapilu horisontaalne laius vaid 16 mm ja avaneb 4 mm.  Täiskasvanutel on silmaava horisontaalne laius 30 mm ja vertikaalne laius, sõltuvalt rassist, 8-15 mm.

Enamik lapsi sünnib nn pluss-silmadega ning seepärast on vastsündinu nägemine üsna udune ja hallides toonides. Nad näevad kujusid, kuid ei suuda eristada pisikesi detaile. Silmade liikumine külgedele on tsentrist umbes 60⁰ väljapoole.

Silmapõhi ehk reetina pole veel täielikult väljaarenenud, kuid reageerib eredale valgusele ja erksat värvi esemetele.

Erinevad uuringud näitavad, et juba mõne päeva möödudes, hakkavad imikud jälgima hääletooni ja näo miimikat.

1. elukuu

Värvide nägemise arenguks on vaja valgust, beebi ärkvelolekuajal. Beebide silmad ei ole valgusele nii tundlikud kui täiskasvanute omad, küll aga vajavad nad kaitset UV-kiirguse eest. Kuna laps magab enamus ajast, siis sobib välitingimustes silmade kaitseks väga hästi vankri katteääris.

Nägemisteravus ja silmade koostöö areneb suure tempoga edasi, ja on loomulik, et beebi pilk on vahel hajevil.

2.-4. elukuu

Silmade areng jätkub, silmad hakkavad tegema paremini koostööd: jälgivad liikuvaid objekte ja sirutavad tasapisi käsi objektide suunas. Mänguasjade valikul soovitavalt eelistada erksamate värvidega mänguasju, pastelsete värvitoonide asemel. Arvuliselt pigem vähem, kui rohkem, nii hakkab ta tasapisi eristama detaile. Tuba peab olema piisavalt valgusküllane (500 lux).

5. – 6. elukuu

Juba viiendal elukuul on silmad suutelised jälgima aeglaselt liikuvaid objekte, kuid kuuendal elukuul suudab juba hoida silmi objektil ning jälgida ka kiiremini liikuvaid asju. Reageerib mürale, pöörates oma silmi ja pead müratekitaja suunas. Olles piisavalt uudishimulikud, sirutavad oma käsi objektide suunas, et neid haarata ja suhu pista.

Sel perioodil arenevad lapse silmade ja käte koostöövõime. Nägemisteravuse detailide eristamise võime on arenenud alates sünnist, 0,05 ühikust, kuni kuuenda elukuuni 0,4 ühikuni. Seda silmade normaalarengu puhul. Kuuendaks elukuuks on värvitaju täielikult väljaarenenud ning normaalnägemise korral suudab eristada värve vikerkaarevärvi skaalal.

7. – 12. elukuu

Laps on väga aktiivne: roomab, tõuseb tugede najale ja alustab esimesi samme.  Oskab hinnata esemete omavahelisi kaugusi, leiab mänguasju ja viskab neid. Sel perioodil areneb tunnetus ehk taju, kuidas visuaalselt kooskõlastada oma keha  liikumisi. Pange ära puhastusvahendid ja paigaldage tõkked treppide ette!